W konsultacjach społecznych dotyczących projektu ustawy o bonie senioralnym, które odbyły się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, uczestniczyło ponad 270 osób. Wśród nich była prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka oraz minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Minister Okła-Drewnowicz zwróciła uwagę na to, że region śląski jest charakteryzowany przez wysoką stopę starzenia się populacji. Prognozuje się, że do 2060 roku liczba mieszkańców w tym rejonie spadnie o 20%. Stąd konieczność wprowadzenia systemowych zmian, aby zapewnić odpowiednią opiekę osobom starszym.
Propozycja bonu senioralnego ma na celu realne wsparcie dla rodzin i osób, które skończyły 75 lat i pobierają emeryturę lub rentę w kwocie nie większej niż średnio 5000 zł miesięcznie. Dzięki tej inicjatywie seniorzy będą mieli lepszy dostęp do usług wsparcia, które pomogą im zaspokoić codzienne potrzeby życiowe, a także polepszyć dostęp do świadczeń zdrowotnych, podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej i zapewnić im kontakt z otoczeniem. Osoby pracujące blisko seniorów otrzymają natomiast wsparcie w postaci odciążenia ich codziennych obowiązków opiekuńczych.
Beneficjentami bonu senioralnego (o wartości maksymalnie 2150 zł miesięcznie, który nie jest wymienialny na gotówkę i nie przechodzi na następny miesiąc) mogą być zstępni seniorów – aktywni zawodowo potomkowie lub wnuki, jeśli dzieci nie żyją. Bon jednak nie będzie przysługiwał wszystkim – decyzję o jego przyznaniu i wysokości będzie podejmować kryterium finansowe. To nowe rozwiązanie ma uzupełnić istniejący system wsparcia dla seniorów i będzie dostępne tylko dla tych, którzy nie korzystają z innych form pomocy.
Wstępne szacunki wskazują, że początkowo około 300 tys. osób będzie uprawnionych do skorzystania z tej formy pomocy. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie już w przyszłym roku jako projekt pilotażowy dla samorządów.