"Marsz Śmierci – pamięć, która przez 80 lat pozostawała zakłócona" – nadchodząca prezentacja w Villi Caro

W najbliższy piątek, 29 listopada, odbywa się w Willi Caro prezentacja zatytułowana „Marsz Śmierci – złamana pamięć przez 80 lat”. Jest to część przygotowań do obchodów 80. rocznicy wydarzeń, które odbędą się w Gliwicach w styczniu przyszłego roku.

Prelegentami będą Cornelia Stieler, przewodnicząca stowarzyszenia Schönwalds Erben, skupiającego potomków wioski Schönwald oraz Krzysztof Kruszyński, nauczyciel i społecznik będący radnym Rady Dzielnicy Bojków. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00, a udział w nim jest bezpłatny. Należy jednak liczyć się z ograniczoną liczbą miejsc.

Choć od zakończenia II wojny światowej mija powoli 80 lat i wydaje się, że to rozdział historii jest już dobrze znany i utrwalony, nowe tematy ciągle wychodzą na światło dzienne. Tak jest w przypadku Marszu Śmierci, który przeszedł przez dzisiejszy Bojków.

Bojków, znany od 1975 r. jako dzielnica Gliwic, ma początki sięgające XIII wieku. Wówczas to z inicjatywy księcia Władysława I Piasta rudzcy cystersi założyli osadę w lesie Boycou razem z kolonistami z Niemiec. Przez ponad 700 lat wioska, zwana Schönwald (od piękny las), była niemiecką enklawą na słowiańskiej ziemi.

Wybuch II wojny światowej we wrześniu 1939 r., spowodowany przez III Rzeszę i Związek Sowiecki, w dramatyczny sposób zmienił losy świata, Europy i malej wioski na Górnym Śląsku. Tragiczne wydarzenia dotknęły także Schönwald, który do 1945 r. był spokojną wioską zajmującą się głównie produkcją żywności.

Marsz Śmierci przebiegał przez tę niewielką miejscowość 20 i 21 stycznia 1945 roku. Tysiące więźniów z Auschwitz-Birkenau i licznych podobozów zostały tam wyprowadzone. Wśród nich byli wielu narodowości, w tym Żydzi, Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy, Czesi, Białorusini, Niemcy, Francuzi, Rosjanie, Słoweńcy, Chorwaci, Serbowie, Ukraińcy, a także Albańczycy, Belgowie, Duńczycy, Grecy, Hiszpanie, Holendrzy, Litwini, Luksemburczycy, Łotysze, Norwegowie, Rumuni, Słowacy, Szwajcarzy, Węgrzy i Włosi.

Podczas spotkania w piątek 29 listopada o godzinie 17:00 na ul. Dolnych Wałów 8a w Willi Caro dowiemy się więcej o tym jak po 80 latach ujawniono nową trasę prowadzenia więźniów oraz jakie to ma znaczenie dla potomków narodu sprawców i potomków narodu ofiar. Wydarzenie to jest częścią przygotowań do obchodów 80. rocznicy Marszu Śmierci w Gliwicach.

Obchody główne są zaplanowane na 19 stycznia 2025 roku w Bojkowie. Program obejmuje m.in. mszę świętą za ofiary Marszu Śmierci (11:00), międzyreligijną modlitwę na cmentarzu parafialnym w Bojkowie (12:30) z odsłonięciem pomnika upamiętniającego ofiary Marszu Śmierci oraz koncert w Centrum Kultury Victoria Scena Bojków o tytule „Imiennym/bezimiennym” (15:00).

Dodaj komentarz