Gliwicki Środowiskowy Dom Samopomocy: 25 lat pomocy i wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi

Od dwóch i pół dekady w Gliwicach działa miejsce, które jest niezastąpionym źródłem wsparcia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Specjalizuje się ono w pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, a także tym z obniżoną normą intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami. Mowa o Środowiskowym Domu Samopomocy (ŚDS), gdzie podopieczni mogą rozwijać swoje zdolności, uczyć się jak funkcjonować w społeczeństwie i znaleźć potrzebną pomoc.

15 listopada odbyło się uroczyste obchodzenie jubileuszu 25-lecia tej placówki. Wydarzenie miało miejsce w Centrum Kultury „Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej w Gliwicach. Była to okazja do świętowania, podczas której podopieczni Domu mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne, a uczestnicy mieli możliwość nabyć ich twórczość, zapoznać się z występem teatralnym, gry na flecie, pokazy mody oraz posłuchać koncertu multi instrumentalnego Tomasza Drozdka czy punkowo-rockowego zespołu ŚDS „Niezły Zamot”, który właśnie wydał debiutancką płytę.

Podczas uroczystości 25-lecia istnienia ŚDS, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka wygłosiła poruszające słowa: „Nie ma nic wspanialszego niż dom. Dom to ciepło, bezpieczeństwo, wyrozumiałość i dobre uczucia. Cieszę się, że macie tak fantastyczne miejsce, organizowane dzięki wspaniałej grupie ludzi, którzy pracują w Środowiskowym Domu Pomocy i tym, którzy go wspierają. Bądźcie w nim szczęśliwi, czujcie się bezpiecznie. Zrobimy wszystko, by było Wam jak najlepiej.”

ŚDS w Gliwicach to miejska jednostka oferująca codzienne usługi dla około 60 mieszkańców, cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz osoby z obniżoną normą intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami. To miejsce oferuje możliwość rozwoju, rehabilitacji społecznej i zawodowej, dostęp do indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i umiejętności społecznych. To także źródło wsparcia i poczucia bezpieczeństwa dla rodziców i opiekunów tych osób.

Ośrodek oferuje szeroki zakres zajęć, pomagających w rehabilitacji i readaptacji osób z niepełnosprawnościami. Zajęcia te obejmują między innymi warsztaty parateatralne, muzyczne, plastyczne, krawieckie, stolarskie, witrażowe, rękodzieła oraz bajkoterapię, a także terapię pomagającą w uspołecznianiu i zdobywaniu umiejętności potrzebnych w codziennym życiu. ŚDS prowadzi też Sklepik z Marzeniami (ul. Górnych Wałów 13), miejsce, gdzie odbywają się wystawy uczestników placówki z niepełnosprawnościami, a także profesjonalnych artystów niezależnych z całej Polski.

Wsparcie dla ŚDS jest również ważnym elementem działalności miasta Gliwice. W samym tylko bieżącym roku miasto przeznaczyło prawie 172 000 zł z budżetu miejskiego na działalność ŚDS, z czego ponad 158 000 zł zostało przeznaczone na dofinansowanie transportu. „Serdecznie dziękujemy. Bez wsparcia Miasta Gliwice nie bylibyśmy w stanie zapewnić rehabilitacji i readaptacji osób z niepełnosprawnościami z mieszkańcami” – podkreśliła Magdalena Odrobina, dyrektor ŚDS.

Dodaj komentarz