Uwagi dotyczące projektu MPZP dla rejonu ulic Piwnej i Okopowej rozpatrzone, ale większość z nich nie uwzględniona

Wszystkie uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) na obszar ulic Piwnej i Okopowej zostały już rozpatrzone. Głównym problemem zgłaszanym przez mieszkańców była propozycja umożliwiająca budowę wieżowców o maksymalnej wysokości 100 metrów przy ulicy Piwnej. Mieszkańcy wyrażali zaniepokojenie tym pomysłem, argumentując, że takie budynki będą górować nad pozostałą zabudową. Wyrażali również obawy dotyczące wzrostu natężenia ruchu samochodowego, który mógłby wyniknąć z takiej decyzji. Wszystkie te uwagi jednak nie zostały uwzględnione.

Projekt miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru miasta jest opracowywany od dłuższego czasu. Przewiduje on, że obszar pomiędzy ulicami Piwną i Na Piasku będzie podzielony na tereny oznaczone jako 2 MW-U, 4 MW-U, 6 MW-U oraz 5 MW-U. Pierwsze trzy z tych oznaczeń limitują wysokość budynków do 16 metrów, natomiast ostatnie z nich pozwala na budowę do 100 metrów. Deadline dla zgłaszania uwag minął niedawno i w sumie zgłoszono kilkanaście. Rozpatrzenie tych uwag miało miejsce już w pierwszej połowie października.

Wnioskodawcy przede wszystkim domagali się ograniczenia wysokości budynków na terenie 5 MW-U do poziomu sąsiedniej zabudowy, czyli maksymalnie do 12 lub 16 metrów. W odpowiedzi na te obawy twórcy projektu argumentowali, że ze względu na jego centralne położenie i intensywną zabudowę, obszar ten wymaga budowy wieżowców o wysokości do 100 metrów. Dodatkowo ta decyzja była kontynuacją poprzedniego planu dla sąsiadującego terenu.

Mieszkańcy obawiali się również potencjalnych problemów komunikacyjnych spowodowanych wzrostem natężenia ruchu samochodowego, które mogłyby wyniknąć z budowy tak wysokich wieżowców. Twórcy projektu zapewnili jednak, że układ drogowy w rejonie placu Piastów jest tak zaprojektowany, aby zapewnić maksymalną płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego, również biorąc pod uwagę przyszłe zagospodarowanie terenów.

Inną kwestią zgłoszoną przez mieszkańców była obawa, że wysoka zabudowa może zasłaniać już istniejące nieruchomości. W odpowiedzi na to, twórcy projektu stwierdzili, że ze względu na specyfikę terenu i jego położenie w centrum miasta, konieczne jest dążenie do jego zagospodarowania poprzez budowę wysokich budynków.

Wnioskowano także o zwiększenie wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej do 25%, oraz ochronę całkowitej zabudowy po browarze Scoble’a. Niestety, żadna z tych uwag nie została uwzględniona w projekcie.

Dodaj komentarz