Bezpieczeństwo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78, ulic Tarnogórskiej, Zwycięstwa i Ptasiej, położonym na zbiegu granic Szałszy i Żernik w Gliwicach, ma ulec poprawie w ciągu najbliższych dwóch lat. Firma Gramar z Lublińca zobowiązała się do realizacji inwestycji wartości prawie 4 miliony złotych, po wygraniu przetargu na prace związane z przebudową tego istotnego punktu komunikacyjnego.
Po wybraniu wykonawcy projektu, firma Gramar będzie miała pół roku na przygotowanie kompleksowej dokumentacji technicznej. Kolejne sześć miesięcy jest przeznaczone na uzyskanie wszystkich wymaganych zgód administracyjnych, które pozwolą uruchomić bezpośrednio prace budowlane. Zgodnie z harmonogramem, całość prac powinna dobiec końca do czerwca 2026 roku.
Skrzyżowanie drogi krajowej nr 78 w Szałszy zostanie wyposażone w nowoczesną sygnalizację świetlną, a także infrastrukturę dla pieszych – chodniki oraz przejścia. Prace obejmują także rozbudowę skrzyżowania o dodatkowe pasy do skrętu w lewo na drodze krajowej oraz wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, która będzie zdolna przenosić obciążenia do 11,5 tony na oś. W celu poprawy widoczności, planowane jest również oświetlenie płyty skrzyżowania oraz budowa dwóch zatoczek autobusowych przy wjeździe od strony północno-wschodniej na DK78.
Prace obejmują również instalację systemu odwodnienia terenu, w tym rowów drogowych i sieci kanalizacji deszczowej. Przewiduje się montaż oświetlenia na czterech przejściach dla pieszych – jednym już istniejącym oraz trzech dodatkowych. Na ul. Tarnogórskiej, będącej północno-wschodnim wlotem DK78, zaplanowano nową lokalizację istniejącego przejścia dla pieszych z dodatkowym oświetleniem strefy przejściowej. Nowe przejścia zostaną utworzone na ulicach: Ptasiej, Zwycięstwa oraz Tarnogórskiej. Prace zakończą się poprawkami oznakowania poziomego i pionowego – jak podaje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Realizacja tego ambitnego projektu jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Celem tego rządowego programu jest przede wszystkim podniesienie standardów bezpieczeństwa na drogach krajowych, zarządzanych przez GDDKiA. Ma to służyć ochronie uczestników ruchu oraz tworzeniu infrastruktury drogowej, która pozwoli ograniczyć liczbę wypadków i ich tragicznych konsekwencji.