Na nowotwór piersi zapada jedna na osiem kobiet – Mammobusy to szansa na wczesne wykrycie

Statystyki pokazują, że ryzyko zachorowania na raka piersi ma 12% kobiet, co w praktyce oznacza, iż co ósma kobieta może być zdiagnozowana z tym newotworem. Na całym globie co roku u 1,5 miliona kobiet diagnozuje się ten rodzaj raka, w tym prawie 19 tysięcy pań z Polski.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u płci pięknej. Często stanowi wyrok śmierci z powodu późnego wykrycia. Regularne badania profilaktyczne mogą jednak zapewnić szansę na uniknięcie tej choroby, a te są dostępne przez cały rok dzięki finansowanej przez NFZ mammografii.

W Gliwicach kolejna okazja do bezpłatnej diagnostyki pojawi się w piątek, 4 października. Mammobus Geneva Trust zostanie zaparkowany na pl. Krakowskim w tych dniu. Badania będą dostępne dla pań w wieku od 45 do 74 lat od godz. 9.00 do godz. 17.00.

Mammobus wyposażony jest w poczekalnię i przebieralnię. Proces mammografii trwa zaledwie pięć minut i dla większości kobiet jest całkowicie bezbolesny. Zgodnie z zaleceniami NFZ, panie między 45 a 74 rokiem życia powinny poddać się temu badaniu raz na dwa lata. Istnieją jednak sytuacje, które powinny skłonić kobiety do natychmiastowego zgłoszenia się na badanie.

Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska, zwraca uwagę, że rak piersi stanowi niemal jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Wyniki badań naukowych dowodzą, że regularne badania mammograficzne pomagają w wykryciu choroby już we wczesnym stadium, co zasadniczo zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego NFZ oferuje darmową mammografię raz na dwa lata dla pań w wieku od 45 do 74 lat.

– Mammografia jest sprawdzoną i skuteczną metodą wykrywania zmian w piersiach – mówi Stencel. – Warto korzystać z badań w mammobusach. Dysponują one często najnowocześniejszym i najdokładniejszym sprzętem dostępnym na rynku. Nasi technicy to doświadczeni profesjonaliści, którzy rocznie wykonują ponad 210 tysięcy takich badań.

Dodaj komentarz